Yerba mate dla zdrowia i witalności

yerba mate Pipore

Yerba mate jest niezwykle cenionym napojem przygotowywanym z suszonych i zmielonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. Popularny głównie w Ameryce Południowej i niektórych państwach Bliskiego Wschodu, ale zdobywa rzesze nowych fanów na całym świecie, także w Polsce, gdzie dostępne są najbardziej uznane gatunki yerby, jak Amanda, Rosamonte, Colon czy Pipore. Decydujące wydają się kwestie zdrowotne, ale także pewna kultura picia yerba mate, cały rytuał z tym związany.

Cenne właściwości

Zwolennicy picia yerba mate podkreślają jej walory pobudzające i zdrowotne. Rzeczywiście, zawarta w niej kofeina, teofilina i teobromina mogą postawić każdego na nogi. Jednak jeszcze ważniejszy wydaje się pozytywny wpływ yerba mate na zdrowie człowieka. Ma to swój związek z bogactwem witamin i minerałów. Ten napój zawiera tak ważne witaminy, jak A, B1 czy też B2. Ponadto jest źródłem witamin antyoksydacyjnych, a więc C i E, dzięki którym organizm jest w stanie usuwać wolne rodniki i tym samym przeciwdziałać szybkiemu starzeniu się. Co ciekawe, kawa zawierająca kofeinę wypłukuje magnez z organizmu i przyczynia się do jego niedoborów, z kolei yerba mate dodatkowo dostarcza magnez, a także inne cenne minerały, jak potas czy mangan

.Jaką yerba mate wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj ma swoich zwolenników.  Niektórzy preferują yerby paragwajskie wyróżniające się intensywnością w smaku i działaniu, inni wolą delikatniejsze argentyńskie yerby i tutaj wyróżnia się yerba mate Pipore dostępna zarówno w wersji con palo, a więc z gałązkami, jak i sin palo, czyli z samych listków (zobacz Pipore Despalada). Natomiast yerba mate brazylijska nie jest tak popularna w naszym kraju. Wydaje się, że warto spróbować różne odmiany i marki yerba mate, aby stwierdzić, jaka najbardziej odpowiada.

0 comments:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *